Dezynsekcja prusaki-karaluchy 

Prusaki czy Karaluchy?

Prusaki i Karaluchy należą do tej samej rodziny karaczanów. Jednak obecnie słowo karaluch jest określeniem wszystkich owadów z sześcioma kończynami od żuków po pluskwy. Postaram się odpowiedzieć jak je najłatwiej odróżnić. W pierwszej kolejności musimy określić czy jest to dorosły osobnik. Wtedy finalne stadium Prusaka mierzy maksymalnie w okolicy 1.7 cm za to Karaluch od 1.7cm aż do 2.8cm. W przypadku dorosłych osobników sprawa jest prosta, Prusak jest koloru brązowego i ma 2 paski na grzbiecie, za to Karaluch ciemno brunatny aż do czarnego. Sprawa się komplikuje jeżeli mamy osobniki które nie dawno wykluły się z jajek, ponieważ wyżej wymienione cechy kształtują się w końcowych stadiach nimf zanim staną się dorosłe. Jednak występowanie Prusaków i Karaluchów się znacząco różni. Prusaki bardzo lubią mieszkać z ludźmi, ciepłe mieszkania i kilogramy resztek do zjedzenia, jednak Karaluchy zdecydowanie wolą ciemne miejsca jak piwnice, zsypy, śmietniki, wysypiska. W 90 procentach w blokach natrafiamy na Prusaki. Dużym wyznacznikiem jest to, że jeżeli Prusaki chodzą po mieszkaniu za dnia znaczy że są już ich setki albo nawet tysiące w mieszkaniu naszym lub sąsiadującym. 

Domowe sposoby na Prusaki-Karaluchy, czy Profesjonalna Dezynsekcja Karaczanów?

W Internecie zawsze znajdzie się masę informacji na domowe sposoby pozbywania się Prusaków, Karaczanów, Pluskiew. 95% z tych sposobów nie działa i potrzebuje czasu który pozwala się insektom rozmnażać i zajmować co raz to większą część naszego mieszkania. Jeżeli chce się samemu zająć dezynsekcją prusaków czy karaluchów, środki na prusaki które faktycznie zaczną działać kosztują od 80-90 zł w górę. Wszelkie spreje na owady pozwalają na zabicie insekta kiedy się go trafi. Jednak prusaki żerują w nocy kiedy my śpimy. No chyba że spędzają nam sen z powiek i czekamy z łapciem w ręce żeby go zabić :) Jeżeli nie chcą państwo skorzystać z usług firm które się tym zajmują profesjonalnie, to prosimy kupować produkty w okolicy 100 zł a nie 20zł bo one nic nie dadzą. Karaczany są inteligentnymi istotami i nie będą piły octu, proszku do pieczenia lub innych rzeczy które mogą im zaszkodzić. Prędzej zajmą się kanibalizmem niż stwierdzą że się wyprowadzają z Państwa mieszkania.

INSPEKCJA

Karaczany najczęściej są dostrzegane tuż po zapaleniu światła w kuchni lub łazience. Jednak jeżeli populacja mierzy setki sztuk bez problemu widoczne są biegające za dnia. Druga rzecz to odchody karaluchów które przypominają drobinki kawy. Można je znaleźć dosłownie wszędzie najczęściej jednak jest to kuchnia. Na samym końcu możemy znaleźć martwe osobniki lub ich wylinki (pancerzyki).

ZABIEG

Przed przystąpieniem do zabiegu zalecane jest posprzątanie wszystkich pomieszczeń gdzie ma być przeprowadzany zabieg. W zależności od stanu populacji można zastosować żel na prusaki lub zamgławianie ULV.

MONITORING

- Po zabiegach dezynsekcji ważne jest przeprowadzenie gruntownego sprzątania. W celu pozbycia się starych śladów insektów.
- Można monitorować prusaki pułapkami lepowymi zlokalizowanymi w okolicy kratek drzwi oraz rur.
- Zawsze warto poinformować mailowo administracje o pojawieniu się karaluchów na budynku z prośbą o poinformowanie mieszkańców.