Jak sama nazwa wskazuje, pluskwy łóżkowe zamieszkują nasze łóżka. Są one dość leniwymi insektami i swoją inwazję zaczynają od nieruchomych elementów stelażu łóżka lub materacu. Wraz ze wzrostem populacji i poszukiwaniem nowych miejsc pluskwy łóżkowe zaczynają zajmować najbliższą okolicę łóżka, które do tej pory nie miały kontaktu z łóżkiem. Dlatego tak ważny jest czas reakcji i prawidłowa dezynsekcja pluskwy. Rozmnażają się one w zastraszającym tempie, od 15 do 25 jaj tygodniowo z jednej dorosłej samicy i warunki, jakie panują u nas w domu, są idealne dla ich rozwoju. Po około 1.5 miesiąca w optymalnych warunkach pluskwa osiąga ostatnie stadium i jest w stanie składać jaja po zapłodnieniu przez samca.
Najskuteczniejszy z domowych sposobów, pozwalający zabić wszystkie ich stadia oraz zniszczenie jajek pluskwy. Wysoka temperatura przy bezpośrednim trafieniu powoduje
zabicie pluskwy. Głównym minusem zabiegu jest to, że trzeba wiedzieć i mieć
doświadczenie gdzie pluskwy mogą przebywać i jak je zlokalizować. Często się to wiąże z obracaniem łóżek, a nie kiedy ich rozkręceniem. Parownica powinna mieć duży zbiornik na wodę i silną grzałkę, żeby pracować bez przerw na dolewanie wody. Ciśnienie powinno być regulowane i powinno być ustawione na najniższe, jako że przy dużym może ona wystrzeliwać pluskwy w różnych kierunkach. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie jest tylko skuteczne, gdy mamy kilka pluskiew. W przypadku zapluskwienia, które trwa już dłużej niż 1,5 miesiąca lub ugryzienia występują częściej niż 2 razy na tydzień, metoda będzie nie skuteczna.
Na portalach aukcyjnych lub w sklepach dla majsterkowiczów możemy dostać masę środków na różne insekty, problem w tym, że sprzedawcy nie są wyedukowani w ich prawidłowym zastosowaniu. Niektóre aerozole służą do zamrażania owadów (które wymagają bezpośredniego trafienia pluskwy), jednak wymagają przytrzymania pluskwy pod lodowatym strumieniem przez 5 do 10 sek. Następne aerozole zawierają tak małą dawkę chemikaliów, że pluskwa może się na nie uodpornić, co spowoduje jeszcze większy problem w skutecznej likwidacji nawet przez profesjonalistów. Środki silniejsze wymagają masek gazowych pełno twarzowych, ponieważ szkodzą drogom oddechowym. Bez doświadczenia, samodzielne zwalczanie pluskiew często wymaga więcej pieniędzy, niż się wydaje. Nasi klienci wydają setki złotych na produkty, które rzadko przynoszą pożądany efekt. Np.: klienci dzwonią do nas po wydaniu kilku set i nadal są gryzieni, a populacja jest już 4 razy większa. Jeśli jednak chcesz samodzielnie przeprowadzić eksterminację, lepiej udać się do profesjonalnego sklepu.
Pozwala na zabicie dorosłych osobników jak i jajek. Niestety ta
metoda jest tylko skuteczna jeżeli wyłapie się wszystkie pluskwy
i znajdzie wszystkie jajka. Jeżeli mamy dorosłego osobnika w
mieszkaniu dłużej niż tydzień, to oznacza że możemy mieć już
w okolicy 15 - 25 jajek w różnych zakamarkach łóżka.
Nasi klienci rozkładają wszystko w skrzyniach łóżka, jednak gdy Pluskwa wyczuje, że kolacja leży w łóżku, to nic jej nie stanie na przeszkodzie. W skrócie po za utrudnieniem dezynsekcji nie działa i nie odstrasza.
Od dawna stosowana i naukowo udowodnione że zabija Pluskwy w 4 godziny od jej wejścia w kontakt z ziemią okrzemkową. Gdy oblepi się nią wyciąga z niej całą wodę i w efekcie Pluskwa umiera. Problem ziemi
okrzemkowej jest taki że nie sposób osadzić ją na ścianach czy
samym materacu. Pluskwa jednak na ogół znajdzie bezpieczną drogę
na ominięcie przeszkody. Chyba że będziemy spać w piaskownicy z ziemi okrzemkowej.
Jest skuteczny i niszczy w kontakcie jajka pluskiew, jednak dezaktywuje środki chemiczne, których
używamy na pluskwy.
Jest on tak samo skuteczny jak alkohol jednak musi dojść do bezpośredniego trafienia pluskwy lub jajek. Nie ma jednak
jednolitych badań jak wysokie stężenie % musi mieć ocet.
Jest to rozprowadzenie mieszanki chemicznej w postaci zimnej
mgły. Na powierzchnie przechodzenia i gromadzenia się owadów.
Atakuje to ich ośrodek nerwowy i pluskwy giną po bezpośrednim
kontakcie z chemią. Jest ona nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt, przy wykonywaniu naszych zaleceń. Po wykonanym zabiegu trzeba opuścić pomieszczenie na czas 3 do 4 godzin, dopóki środek nie osiądzie na powierzchniach.
Zabieg ten wykorzystuje takie same środki jak w zamgławianiu ULV, tyle że powierzchnie bezpośrednio są pryskane i środek od razu osiada na powierzchni. Minusem tego zabiegu jest to, że substancje szybko spływają z pionowych elementów, i dość długo są na powierzchniach. W momencie wejścia nowych maszyn opryski stosuje się tylko na klatkach, piwnicach i strychach.
Środki gazujące tzw. fumigacja została zakazana przez unie
europejską w budynkach wielomieszkaniowych, ze względu na dziurę ozonową i działania rakotwórcze. Jednak dalej środki są dostępne Jeżeli jakakolwiek firma oferuje taką formę
zabiegu są to środki niewiadomego pochodzenia i przestrzegamy
przed takimi firmami.
Ozon jest silnie trujący i otrzymanie na tyle mocnego stężenia
które umożliwi wyeliminowanie pluskiew, jest nie możliwe do
otrzymania w warunkach domowych.
Sposób jest ten bardzo dobry, jednak problemem jest samo wykonanie
zabiegu. Pluskwa lub jajka zostaną zniszczone w momencie
bezpośredniego trafienia i w tym celu powinno się wszystko
porozkręcać rozpoczynając od łóżka po meble i listwy
sąsiadujące. Kolejnym problemem jest samo ciśnienie z dyszy które
może wystrzeliwać we wszystkie możliwe kierunki, a te pod wpływem
niskiej temperatury mogą przejść w stan hibernacji. Na sam koniec
w celu zabezpieczenia mieszkania, powinno się wszystko zabezpieczyć
środkami chemicznymi.
W początkowych stadiach zapluskwienia znalezienie śladów lub samych pluskiew jest bardzo ciężkie. Zazwyczaj ich jedynym śladem są ugryzienia po nocy w charakterystycznej linii lub okręgu. Sytuacja zmienia się wraz ze wzrostem ich liczebności. Zaczynają pojawiać się liczne czarne/czarno brunatne kropki w okolicy łóżka bądź na jego stelażu/materacu/prześcieradłach.
Żadna zstępnych w Polsce chemii nie niszczy jajek. Z tego też powodu zabieg zawsze powinien być wykonany 2 razy. Chemia skutecznie likwiduje insekty przez okres 7-21 dnia w zależności od warunków atmosferycznych. Skuteczność zabiegu jest uzależniona od domowników i tego czy stosują się do zaleceń. Jeżeli wcześniej była dezynsekcja przeprowadzana na własną rękę z nie wystarczającą ilością środków chemicznych można doprowadzić do odporności populacji na daną grupę chemikaliów. Wtedy może być potrzebna rotacja środków i proces może się przedłużyć o następne zabiegi.
- Po zabiegach dezynsekcji ważne jest przeprowadzenie gruntownego sprzątania. W celu pozbycia się starych śladów insektów.
- Można monitorować owady pułapkami lepowymi zlokalizowanymi w okolicy kratek drzwi oraz rur.
- Zawsze warto poinformować mailowo administracje o pojawieniu się insektów na budynku z prośbą o poinformowanie mieszkańców.
© All rights reserved by www.BedBug.pl